Programul acesta nu este un spațiu în care să ne poziționăm împotriva cuiva – împotriva sistemului, împotriva medicilor, împotriva altor specialiști.

Putem analiza critic realități dificile sau dinamici din sistem, dar fără a transforma critica într-o identitate profesională. Mai mult, polarizarea nu ajută pe nimeni – nici mamele, nici profesioniștii, nici sistemul.

Pentru mine, etica înseamnă și capacitatea de a discerne și de a accepta că există mereu nuanțe.